TABLE OF CONTENTS
Diabetes complications

Badania pokazują, że należy dokładniej monitorować cukrzycę.

Istnieje wiele świetnych darmowych aplikacji dla cukrzyków, które przyczyniają się do zdrowszego trybu życia. Według badania z 2019 roku poziom glukozy we krwi poprawił się u pacjentów, którzy korzystali z monitorów lub aplikacji rejestrujących poziom cukru.

Frontiers in Endocrinology przeprowadził badanie z udziałem 1052 pacjentów z cukrzycą typu 1 i 630 typu 2 . Połowa osób z cukrzycą typu 1 i jedna trzecia osób z typem 2 korzystała z jakiejś aplikacji dla cukrzyków. Badanie wykazało, że osoby korzystające z aplikacji miały lepszy poziom glukozy we krwi niż ci, którzy tego nie robili.

Cyfryzacja w dziedzinie cukrzycy

W dzisiejszych czasach możemy wybierać spośród szerokiej gamy aplikacji, które można podłączyć do określonych urządzeń medycznych związanych z cukrzycą, które są zwykle opracowywane przez producentów, lub do oddzielnych „niezależnych” aplikacji. Warto sklasyfikować je według poziomu cyfryzacji, ponieważ różni użytkownicy aplikacji mają różne potrzeby i czują się komfortowo na różnych poziomach cyfryzacji.

Cukrzycy powinni wybierać aplikacje zaprojektowane z myślą o poziomie ich umiejętności cyfrowych, na przykład użytkownicy, którzy po raz pierwszy mają styczność z czymś takim, mogą być zniechęceni aplikacją, która jest trudna w użyciu. Dla niektórych może być ważne korzystanie z aplikacji, która może jednocześnie rejestrować i pokazywać różne działania z różnych urządzeń w złożony sposób, aby zarządzać ich cukrzycą. Dla innych więcej danych i złożonych analiz może być najważniejszym elementem przy wyborze aplikacji do monitorowania cukrzycy.

Prostsze aplikacje dla cukrzyków

Wiele aplikacji jest dostępnych za darmo i znajdują się wśród tych łatwych w użyciu. DiabTrend to jedna z aplikacji, którą można pobrać na Androida i iOS. Prawie wszystkie funkcje są dostępne w wersji darmowej. Niektóre z tych przydatnych funkcji obejmują między innymi ostrzeżenia o hipo- i hiperglikemii oraz nadzór medyczny i rodzicielski.

Podobną aplikacją jest Blood Sugar Diary dla cukrzyków, która może również synchronizować dane z różnymi urządzeniami do monitorowania poziomu glukozy we krwi, rejestrować wartości i wyświetlać je w postaci interesujących statystyk.

Niektóre firmy monitorujące stężenie glukozy we krwi mają własne aplikacje, na przykład ACCU-CHEK®Connect App, która umożliwia łączenie się z urządzeniami firmy, dzięki czemu pomiary stężenia glukozy we krwi będą rejestrowane cyfrowo.

Niektórzy producenci systemów podawania leków mają również własne aplikacje, takie jak MiniMed™ Mobile US od MedTronic.

Wymagania dotyczące wiedzy technicznej i nieskończonych danych

Dla tych, którzy chcą zobaczyć bardziej złożone analizy lub wyeksportować swoje dane dotyczące monitorowania stężenia glukozy we krwi, dobrym wyborem jest darmowa aplikacja Hedia, a także Gluco Me. Dzięki tej drugiej aplikacji dane mogą być przetwarzane za pomocą kilku rozwiązań do wizualizacji danych, a nawet mogą być koordynowane i porównywane z innymi danymi.

Przejrzyste dane

DiabTrend jest również dostępny jako darmowa aplikacja i oferuje wiele dodatkowych funkcji, takich jak:

  • Zarządzanie DiaPanda 🐼
  • Rozpoznawanie jedzenia 🍔
  • Rozpoznanie mowy 🗣
  • Integracja z różnymi sensorami, oprogramowaniem, monitorami aktywności 🔗
  • Materiały edukacyjne 🎓
  • Przypomnienia 📌
  • Ostrzeżenia o hipo- i hiperglikemii❗
  • Rozszerzony nadzór rodzicielski 👥
  • Szacowanie HbA1c 📉
  • Telemedycyna 🌐

Głosowe wprowadzanie danych i rozpoznawanie jedzenia na podstawie zdjęć upraszczają codzienne czynności, pozwalając nam spędzać mniej czasu na zarządzaniu cukrzycą, co ułatwia rejestrowanie danych.

Aplikacja do monitorowania cukrzycy DiabTrend zawiera płatną funkcję („przewidywanie”), która może pomóc chorym na cukrzycę typu 1 i 2 dowiedzieć się, jaki będzie ich poziom glukozy we krwi w ciągu najbliższych dwóch godzin.

Takie prognozy mogą być szczególnie przydatne, jeśli jesteś rodzicem dziecka z cukrzycą, ponieważ pozwalają rodzicom w dowolnym momencie sprawdzić, jaki będzie poziom glukozy we krwi ich dziecka w ciągu najbliższych dwóch godzin.

Źródło: www.ncbi.com

Havlik Mercédesz
Reading time: 
4
minutes
Published: 
April 2, 2021

Handle your diabetes smartly!

Start DiabTrend

Other posts about diabetes